Georg Jensen Konge Spisekniv
Varenr: 2408937
Georg Jensen Konge Spisekniv
Konge spisekniven er fremstillet af Georg Jensen/Royal Copenhagen. Sølvbestikket er tegnet af Johan Rohde (1856-1935), som var en dansk maler, formgiver og litograf. Johan Rohde havde et mangeårigt samarbejde med Georg Jensen, hvor han har formgivet diverse sølvtøj med inspiration fra hans rejser til det sydlige Europa og fra antikken. Johan Rohde tegnede også det meget populære Georg Jensen sølvbestik mønster Dronning.
På engelsk hedder Konge bestikket Acorn, som på dansk betyder Agern, altså frugten fra egetræet. Denne inspiration ser man også tydeligt i formgivningen af bestikket.
Sølvbestikket er tegnet i 1915 og har model nr: 62. Materialet er tretårnet sterling sølv med enkelte dele i rustfrit stål (f.eks. knivsægge). Da sølvbestikket er antikt er der mindre brugsspor på delene.
Specifikation
Længde: 25 cm.
Vægt: 90 g.